Logo

Zdrowie i dobre samopoczucie dawcy

Krew ma istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Niektóre schorzenia lub leki związane z krwią mogą ograniczać możliwość oddawania krwi.


Czynniki wpływające na możliwość donacji

Żelazo

Niedokrwistość lub uboga w żelazo krew to stan, w którym w organizmie nie ma wystarczającej liczby zdrowych czerwonych krwinek, aby przenosić wystarczającą ilość tlenu do tkanek. Hemoglobina to białko w czerwonych krwinkach zawierające żelazo. Jeśli stracisz zbyt wiele czerwonych krwinek, uszkodzą się zanim zostaną zastąpione lub wytworzysz niezdrowe komórki, możesz doświadczyć objawów anemii.

Żelazo jest niezbędne do budowy białek krwinek czerwonych i jest potrzebne do produkcji energii z pożywienia. Jest to ważny czynnik w każdej czynności wykonywanej przez Twój organizm. Żelazo w cząsteczce hemoglobiny pomaga również przenosić dwutlenek węgla z powrotem do płuc w celu usunięcia go z organizmu.

Niski poziom hemoglobiny może być spowodowany dietą ubogą w żywność bogatą w żelazo, utratą krwi, ciążą lub innym schorzeniem.


Co zrobić, jeśli nie mogę oddać krwi lub jej składników, ponieważ moja hemoglobina jest zbyt niska?
  • Poczekaj około czterech tygodni, zanim ponownie spróbujesz oddać krew.
  • Spróbuj dodać do swojej diety pokarmy mające pozytywny wpływ na poziom żelaza w organizmie.

Możesz poprawić poziom żelaza i hemoglobiny, włączając do diety więcej pokarmów bogatych w żelazo i unikając substancji, które zmniejszają wchłanianie żelaza.

Istnieją dwa rodzaje żelaza - żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Żelazo hemowe, które znajduje się w mięsie, rybach i drobiu, jest znacznie lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, które znajduje się przede wszystkim w owocach, warzywach, suszonej fasoli, orzechach i produktach zbożowych. Kiedy jesz oba rodzaje produktów, wtedy przyswajalność żelaza niehemowego zwiększa się. Pokarmy bogate w witaminę C, takie jak pomidory, owoce cytrusowe oraz czerwona, żółta i pomarańczowa papryka, mogą również pomóc w przyswajaniu żelaza niehemowego.

Żywność o wysokiej zawartości żelaza
Żywność o wysokiej zawartości żelaza.
  • Orzechy - migdały i orzeszki ziemne.
  • Owoce - morele, porzeczki, daktyle, pomarańcze, suszone śliwki, rodzynki, ananas.
  • Warzywa - szparagi, kapusta, ogórki, kalafior, seler, gotowane warzywa, papryka sałata, groszek, ziemniaki, rzodkiewki, pomidory, rzepa, grzyby i szpinak.
  • Mięso - wołowina, kaczka, gęś, jagnięcina i wątróbka.
  • Inne produkty spożywcze - otręby, fasola, ciemny chleb, żółtka jaj, płatki owsiane, ostrygi, soja, pełnoziarnista pszenica, melasa i mączka kukurydziana.

Powinieneś unikać "niszczycieli żelaza", którymi są pokarmy lub substancje, mogące zmniejszać wchłanianie żelaza przez organizm, gdy są spożywane w tym samym czasie, co produkty ważne dla zwiększenia poziomu żelaza.


"Niszczyciele żelaza":
  • Napoje z kofeiną
  • Czekolada
  • Nadmiar pokarmów bogatych w błonnik
  • Niektóre leki, takie jak leki zobojętniające lub sole fosforanowe
  • Żywność o wysokiej zawartości wapnia

Jeśli tymczasowo zdyskwalifikowano Cię od oddawania krwi z powodu poziomu hemoglobiny, możesz mieć małe zapasy żelaza – to sytuacja, która zdarzyła się nie tylko Tobie. Większość czasowych dyskwalifikacji przy oddawaniu krwi jest właśnie tym spowodowana. Poziom hemoglobiny może zmieniać się codziennie, dlatego zachęcamy do przestrzegania powyższych wskazówek, aby zwiększyć poziom hemoglobiny i wkrótce kolejny raz oddać krew.


Inne schorzenia związane z krwią

Nadciśnienie tętnicze

Twoje ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Kiedy masz wysokie ciśnienie krwi, ciśnienie w tętnicach jest podwyższone. Ponad 30% dorosłych Polaków (około 10 mln) ma wysokie ciśnienie krwi. Nieleczone może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Wysokie ciśnienie krwi zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego często nazywa się je "cichym zabójcą". Jedynym sposobem, aby stwierdzić, czy masz nadciśnienie, jest regularne sprawdzanie go.



Wysoki cholesterol

Cholesterol jest miękką, podobną do tłuszczu substancją woskową znajdującą się w krwiobiegu i we wszystkich komórkach organizmu. Każdy ma cholesterol w swoim ciele. Jest ważny dla produkcji komórek i niektórych hormonów oraz pomaga w innych funkcjach organizmu.

Twoje ciało wytwarza cały potrzebny cholesterol, ale pobiera również cholesterol z pożywienia. Jeśli masz zbyt dużo cholesterolu we krwi, organizm nie może się go pozbyć, przez co może się on gromadzić w tętnicach. W takiej sytuacji możesz być narażony na ryzyko choroby serca lub udaru mózgu.



Informacje pochodzą ze strony Community Blood Center w Dayton

Pomóż nam promować krwiodawstwo!