Logo

Donacja krwi pełnej

Co to jest?

Krew pełna płynie w Twoich żyłach. Zawiera ona krwinki czerwone i białe oraz płytki krwi, zawieszone w osoczu.


Dlaczego powinienem oddawać krew pełną?

Oddanie krwi pełnej jest najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym rodzajem donacji. Może być transfuzowana w swojej pierwotnej postaci, ale także jako koncentrat czerwonych krwinek, osocze lub płytki krwi. Krew pochodząca z tego typu donacji codziennie ratuje osoby cierpiące na raka i choroby krwi, ofiary wypadków komunikacyjnych itp.
Krew pełną możesz oddać nie częściej niż co 56 dni. Pamiętaj jednak, że mężczyźni mogą podzielić się krwią maksymalnie 6 razy w roku, a kobiety w tym samym czasie tylko 4 razy.

krew pełna

Kto może oddać krew pełną?

W Polsce krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat. W szczególnych przypadkach lekarz kwalifikujący może zezwolić na pobór od krwiodawcy starszego. 

Musisz ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowy. Pamiętaj, że Twój stan zdrowia jest bardzo ważny i wszelkie wątpliwości powinieneś skonsultować z lekarzem kwalifikującym. Obowiązują dodatkowe kryteria kwalifikacyjne (określone leki, warunki medyczne, podróże do niektórych krajów, a także historia osobista), które mogą mieć wpływ na decyzję o kwalifikacji. Listę najczęściej występujących chorób i okoliczności, które dyskwalifikują Cię z grona krwiodawców znajdziesz tutaj.Pomóż nam promować krwiodawstwo!