Logo

Wysoki poziom cholesterolu

Cholesterol to woskowata, podobna do tłuszczu substancja wytwarzana w wątrobie i znajdująca się w niektórych pokarmach zwierzęcych, takich jak produkty mleczne, jaja i mięso. Organizm potrzebuje trochę cholesterolu do poprawnego funkcjonowania. Zbyt dużo cholesterolu może natomiast zwiększyć ryzyko rozwoju chorób serca. Wiele czynników przyczynia się do wysokiego poziomu cholesterolu, z których niektóre można kontrolować, a innych nie.
Cholesterol

Niekontrolowane czynniki ryzyka wysokiego cholesterolu:

Płeć: Po menopauzie poziom cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu) u kobiet wzrasta, podobnie jak ryzyko chorób serca.

Wiek: Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Mężczyźni w wieku od 45 roku życia i kobiety od 55 roku życia mają wyższe ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu i chorób serca.

Historia rodziny: Ryzyko wysokiego cholesterolu może być większe, jeśli ojciec lub brat mieli wysoki poziom cholesterolu lub wczesną chorobę serca (przed 55 rokiem życia) lub matka albo siostra miały wczesną chorobę serca (przed 65 rokiem życia). Można również odziedziczyć chorobę genetyczną zwaną rodzinną hipercholesterolemią (FH), która powoduje wysoki poziom LDL już w młodym wieku. Jest to rzadka choroba, ale nieleczona może się z czasem pogorszyć. Jeśli należysz do grupy ryzyka, skonsultuj z lekarzem, czy powinieneś wykonać test na hipercholesterolemię.


Kontrolowane czynniki ryzyka wysokiego cholesterolu obejmują:

Dieta: Tłuszcze trans, tłuszcze nasycone, cukier i (w mniejszym stopniu) cholesterol w jedzeniu podnoszą poziom cholesterolu całkowitego i LDL.

Waga: Nadwaga może spowodować wzrost poziomu cholesterolu LDL i obniżenie poziomu HDL. Wysokie ciśnienie krwi może oznaczać, że Twoja waga rośnie.

Aktywność fizyczna/ćwiczenia: Zwiększona aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i podnieść poziom cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu). Pomaga również schudnąć.

Palenie: Palenie uszkadza naczynia krwionośne, co zwiększa prawdopodobieństwo gromadzenia się w nich złogów tłuszczu. Obniża również poziom HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. Możesz zapytać swojego lekarza lub poszukać w Internecie sposobów, które pomogą Ci rzucić palenie. Strona Ministerstwa Zdrowia dotycząca palenia jest dobrym miejscem do zaczerpnięcia informacji o rzucaniu palenia.

Cukrzyca typu 2: Badania pokazują, że cukrzyca typu 2 może obniżyć poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i podnieść poziom trójglicerydów, innego rodzaju cholesterolu. Zła dieta i brak ruchu to dwie główne przyczyny choroby.

Wysokie ciśnienie krwi: Chociaż wysokie ciśnienie krwi nie powoduje wysokiego poziomu cholesterolu, często pojawia się u osób, które je mają. Dzieje się tak, ponieważ mają wiele takich samych czynników ryzyka, jak brak ruchu, niezdrowa dieta, starzenie się i otyłość. Oba stany są czynnikami ryzyka chorób serca, które powodują najwięcej zgonów z powodu wysokiego poziomu cholesterolu.

Informacje pochodzą z portalu WebMD

Pomóż nam promować krwiodawstwo!