Logo

Mity związane z oddawaniem krwi

Choć krwiodawstwo nie jest nowym tematem to mimo wszystko nadal w społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat. Poniżej znajdziesz niektóre bardziej popularne, z krótkim komentarzem.


Mit: Jak raz oddam, to już zawsze będę musiał

Organizm po oddaniu krwi nie produkuje jej nadwyżek, a więc nie będziesz odczuwać fizycznej potrzeby oddania krwi. Jedynym powodem "uzależnienia" wielu krwiodawców jest chęć pomocy innym!


Mit: Oddając krew mogę się czymś zarazić

Podczas każdej donacji wykorzystywany jest sprzęt jednorazowego użytku, a więc nie ma możliwości zarażenia się. Skuteczność stosowanych procedur potwierdza m. in. raport NIK o systemie krwiodawstwa i krwiolecznictwa z 2015 roku


Mit: Oddanie krwi osłabia organizm i układ odpornościowy

Regeneracja oddanej krwi zaczyna się praktycznie od razu, a ilość krwi już po 12 godzinach jest taka sama jak przed donacją. Jeśli zachowasz się do wskazówek personelu i wykorzystasz dzień wolny na odpoczynek to z pewnością nie odczujesz negatywnych skutków donacji.


Mit: Krew jest sprzedawana zagranicę

Krew nie jest sprzedawana zagranicę. Tylko nadwyżki osocza są sprzedawane, ponieważ nie ma w Polsce instytucji, która zajmowałoby się przetwarzaniem go np. na leki. Przed każdą donacją krwiodawca może nie wyrazić zgody na sprzedaż jego osocza.


Mit: Krew należy oddawać tylko na apele.

Krew każdego dnia jest potrzebna dziesiątkom tysięcy pacjentów szpitali. Ponad połowa centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa nie zaspokaja w pełni zgłoszonych zapotrzebowań. Nie czekaj na apel, oddawaj krew regularnie.


Mit: Krwiodawstwo powoduje nadciśnienie

Organizm ma system autoregulacji i nigdy nie produkuje nadwyżek krwi. Każdy dorosły człowiek ma średnio 5-6 litrów krwi krążącej i jest to wartość stała.


Mit: Aby oddać krew trzeba być na czczo

Przed donacją należy spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Posiłek pomaga uniknąć złego samopoczucia w trakcie i po oddaniu krwi.


Mit: Oddawanie krwi powoduje zmianę wagi ciała

Tak, ale tylko na chwilę ;-) Oddawanie krwi nie pomaga schudnąć ani przytyć.


Mit: Aby oddać krew trzeba znać swoją grupę

Nie musisz znać swojej grupy krwi, aby ją oddać. Twoja krew i tak zostanie przebadana, a Ty przy kolejnej donacji dowiesz się jaką masz grupę krwi


Mit: Krew można wyprodukować w laboratorium

Mimo znacznego postępu medycyny nadal nie znaleziono sposobu na wytworzenie krwi w warunkach laboratoryjnych. Jedynym źródłem krwi dla chorych i ofiar wypadków jest zdrowy człowiek.


Mit: Osoba, która dostała moją krew może przejąć moje cechy charakteru

Krew nie jest nośnikiem cech charakteru, więc nie ma możliwości aby biorca przejął cechy dawcy.


Mit: Mam rzadką grupę, więc się nie przyda

Każda grupa krwi jest tak samo ważna. Krwiodawców z rzadkimi grupami jest niewielu, więc Twoja krew z pewnością się przyda!


Mit: Oddawanie krwi boli

Poza ukłuciem igły i naciskiem opaski uciskowej na ramię, oddawanie krwi nie boli. Możesz odczuwać zawroty głowy lub oszołomienie podczas lub po oddaniu krwi.


Mit: Oddawanie krwi zajmuje dużo czasu

Czas rejestracji i oczekiwania jest różny, ale samo oddanie krwi zajmuje około 6 do 10 minut. Zwykle całość zajmuje nie więcej niż 1-1,5 godziny. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i weryfikacji Twojej tożsamości. Następnie odpowiesz na pytania dotyczące zdrowia i historii podróży oraz przejdziesz krótkie badanie fizykalne, aby ustalić, czy kwalifikujesz się do oddania krwi. Na koniec będziesz także musiał poświęcić trochę czasu na regenerację przed wyjściem.


Mit: Nie mogę oddać krwi jeśli mam niski poziom żelaza

To niekoniecznie jest prawdą. Żelazo jest częścią składową hemoglobiny, która przenosi tlen we krwi. Przed oddaniem poziom hemoglobiny zostanie zbadany za pomocą nakłucia palca (lub z próbki pobranej ze zgięcia łokciowego), aby upewnić się, że oddanie krwi jest dla Ciebie bezpieczne. Jeśli poziom hemoglobiny jest zbyt niski, bardziej prawdopodobne jest, że zemdlejesz lub poczujesz się słabo po oddaniu krwi. Dla własnego bezpieczeństwa nie będziesz mógł tego dnia oddać krwi.
Zwykle w takich sytuacjach wystarczy zadbać, aby w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w żalazo.


Mit: Nie mogę oddać krwi ponieważ biorę leki

To tylko częściowo prawda. Często to nie sam lek, ale powód, dla którego został Ci on przepisany, może dyskwalifikować Cię od oddawania krwi. Wszelkie wątpliwości rozwiążesz w trakcie rozmowy z lekarzem, kwalifikującym do oddania. Ostateczna decyzja zawsze należy do niego.


Mit: Nie mogę oddać krwi jeśli mam tatuaże lub kolczyki

Jest wielu honorowych dawców krwi, którzy mają tatuaże i kolczyki. Należy jedynie pamiętać o ogarniczeniu dotyczącym nowych tatuaży i nakłóć pod kolczyki - po takim zabiegu musisz poczekać 6 miesięcy zanim oddasz krew.


Mit: Nie mogę oddać krwi jeśli podróżowałem

W zależności od tego, gdzie i kiedy podróżowałeś, możesz nie móc oddać krwi przez okres do jednego roku. Podróże do krajów, w których występują znaczące i aktywne epidemie wirusowe, stanowią ryzyko i będą oceniane indywidualnie przez lekaża kwalifikującego Cię do oddania krwi.



Pomóż nam promować krwiodawstwo!