Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc to kluczowy zestaw działań, które każdy z nas powinien znać, aby móc pomóc w nagłych wypadkach. Oto podstawowe zasady, które należy zastosować, gdy znajdziemy się w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji.
Udzielenie pierwszej pomocy to Twój obowiązek! Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 162 kodeksu karnego.
PIERWSZA POMOC
Jak postępować?
- Ocena bezpieczeństwa: Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, upewnij się, że Ty i poszkodowany jesteście w bezpiecznym miejscu. Jeśli sytuacja jest niebezpieczna, wezwij pomoc, dzwoniąc na numery alarmowe. Jeżeli to możliwe, ewakuuj poszkodowanego do bezpiecznego miejsca. Pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych.
- Ocena stanu poszkodowanego: Sprawdź przytomność poszkodowanego. Zadaj pytania, aby ocenić jego stan. Jeśli odpowiada, jest przytomny. W przypadku braku reakcji, poszkodowany może być nieprzytomny.
- Udrożnienie dróg oddechowych: Delikatnie unieś podbródek i odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe. Sprawdź, czy w jamie ustnej nie ma ciał obcych i usuń je, jeśli są łatwo dostępne.
- Ocena oddechu: Przyłóż policzek blisko twarzy poszkodowanego, aby poczuć wydychane powietrze, posłuchać oddechu i obserwować ruchy klatki piersiowej. Jeśli poszkodowany oddycha, ale jest nieprzytomny, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Wezwanie pomocy: Niezwłocznie zadzwoń pod numer 999 lub 112, aby wezwać pogotowie ratunkowe.
- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO): Jeśli poszkodowany nie oddycha, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Użyj defibrylatora AED, jeśli jest dostępny i wiesz, jak z niego korzystać.
Pamiętaj, że szybka i właściwa reakcja może uratować życie. Regularne szkolenia z pierwszej pomocy są najlepszym sposobem na to, aby być przygotowanym na takie sytuacje. Dbaj o swoje umiejętności i zawsze miej pod ręką apteczkę pierwszej pomocy.
Pomóż nam promować krwiodawstwo!