Logo

Zaświadczenie o ilości oddanej krwi do PIT

DO ODLICZNIA KRWI WYSTARCZY ZAŚWIADCZENIE O ILOŚCI ODDANIEJ BEZPŁATNIE KRWI

Mimo, iż ulga dotyczy darowizny krwi, nie istnieje obowiązek posiadania oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Wystarczy jedno zaświadczenie, zawierające ilość nieodpłatnie oddanej krwi (lub jej składników).

Uwaga! Jeśli krew oddawało się w różnych Regionalnych/Wojskowych Centrach, należy uzyskać stosowne zaświadczenie z każdego z nich, pamiętając o tym, że oddziały terenowe przynależą do centrów regionalnych np. inowrocławski oddział terenowy jest tożsamy z RCKiK w Bydgoszczy.

JAK OTRZYMAĆ ZAŚWIADCZENIE O ILOŚCI ODDANEJ KRWI DO PIT?

Zaświadczenie można uzyskać w RCKiK (lub ich oddziałach terenowych) albo w WCKiK, w których oddawało się krew.

Od 2024 roku istnieje możliwość uzyskania takiego zaświadczenia bez wychodzenia z domu za pomocą strony www.pacjent.gov.pl. Instrukcja, jak zgłosić potrzebę uzyskania zaświadczenia oraz gdzie je znaleźć, znajduje się poniżej.

JAK UZYSKAĆ ZAŚWIADCZENIE O ILOŚCI KRWI DO PIT PRZEZ STRONĘ PACJENT.GOV.PL?

Aby uzyskać zaświadczenie o ilości oddanej krwi, które jest potrzebne do rozliczenia ulgi za krew w zeznaniu podatkowym należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i zalogować się do IKP (Internetowe Konto Pacjenta) jedną z dostępnych metod logowania (np. poprzez profil zaufany lub aplikację mObywatel). Następnie postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. W menu wybrać "Apteczka", a następnie "Krwiodawstwo"

  Zaświadczenie do pit - krok 1
 2. Na kolejnym ekranie należy wybrać "Złożenie wniosku:

  Zaświadczenie do pit - krok 2
 3. Następnie należy wybrać rodzaj wniosku, czyli "Zaświadczenie do urzędu skarbowego" oraz wskazać RCKiK lub WCKiK, w którym oddawana była krew lub jej składniki. (Jeśli krew była oddawana w oddziałach terenowych do należy wskazać RCKiK, do którego przynależy dany oddział terenowy).
  Wybrane dane potwierdzamy przyciskiem "Zapisz".
  Jeśli krew lub jej składniki w ostatnim roku były oddawane w różnych RCKiK lub WCKiK to należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia do każdego z nich osobno, powtarzając czynności opisane powyżej.

  Zaświadczenie do pit - krok 3
 4. Złożone wnioski pojawią się pod "Lista złożonych wniosków" w Apteczka->Krwiodawstwo

  Zaświadczenie do pit - krok 4
 5. Po kilku dniach (kiedy RKCiK lub WCKiK wygeneruje zaświadczenie) wniosek zmienia status na "Zrealizowany" i pojawia się przycisk do pobrania zaświadczenia.

  Zaświadczenie do pit - krok 5
Uwaga! Jeszcze nie wszystkie funkcjonalności strony pacjent.gov.pl działają poprawnie. Między innymi suma oddanej krwi może się nie zgadzać ze stanem faktycznym - będzie aktualizowana do końca 2025 roku. Należy więc uważnie czytać komunikaty na stronie, które w takich miejscach informują o tym, że dane mogą być nieaktualne.

JAK ODLICZYĆ KREW LUB JEJ SKŁADNIKI OD PODATKU?

Instrukcja, jak krok po kroku wypełnić PIT, aby skorzystać z tzw. "ulgi za krew" w rozliczeniu podatkowym, znajduje się tutaj.

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU NA PROMOCJĘ KRWIODAWSTWA

Podczas rozliczenia podatkowego nie zapomnij przekazać 1,5% podatku na promocję krwiodawstwa. Dzięki naszej współpracy z fundacją FaniMani możesz to uczynić poprzez wpisanie jej numeru KRS oraz identyfikatora naszego Stowarzyszenia (cel szczegółowy). Na poniższej grafice znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.
KRS: 0000507234
Cel szczegółowy: 22196
FaniMani
1,5% na promocję krwiodawstwa


Pomóż nam promować krwiodawstwo!